Trendy na rynku innowacji

Rok 2020 przyniósł na rynku innowacji różne zmiany, ten tekst przedstawia kilka z nich

Hiperautomatyzacja przemysłu, coraz więcej cyfrowych firm: w fabrykach coraz chętniej automatyzuje się  produkcję i eliminuje z niej udział stanowisk wykorzystujących pracę ludzkich rąk. Trend ten pojawia się też w kontekście zarządzania – dążymy do tego, by wszystko było odwzorowane w modelach cyfrowych, a rola człowieka sprowadzała się do podejmowania kluczowych decyzji

Popularyzacja Internetu rzeczy: inteligentne systemy jak inteligentny dom czy biuro coraz częściej  nam pomagają i wyręczają  w czynnościach absorbujących  uwagę. Jest coraz więcej źródeł informacji, coraz częściej wchodzimy w świat wirtualny, a wykorzystywanie sensorów w urządzeniach służących do codziennego życia jest coraz powszechniejsze. Na ich bazie tworzone są zintegrowane systemy o rozmaitych funkcjonalnościach. Przykładowo w segmencie smart office dostępne są rozwiązania uwzględniające między innymi biometryczne rozpoznawanie twarzy pracownika, dzięki któremu można zidentyfikować, kto wchodzi do biura bez konieczności odbijania karty, oszczędzając tym samym pracy ochronie. W ramach systemu można ponadto korzystać z takich modułów jak: monitoring pogody, dostosowywanie temperatury pomieszczeń do poszczególnych użytkowników, a nawet kontrola wilgotności trawnika

Rozszerzona rzeczywistość: nowe możliwości w branżach specjalistycznych: wirtualna rzeczywistość (VR) dostarczyła  możliwości doświadczania świata 3D, który jest wygenerowany przez komputer. W rozszerzonej rzeczywistości (AR) pozostaje się w realiach świata rzeczywistego, ale dysponuje się dodatkowymi informacjami nałożonymi na obraz otaczającej nas rzeczywistości. Technologie VR/AR znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Co więcej, takie technologie już działają, choć póki co głównie ze względu na wysokie koszty wdrożenia używane są w bardzo specjalistycznych obszarach.

Edge computing – przetwarzanie danych efektywniejsze od chmuryprzez ostatnie lata chmura była bardzo popularnym trendem, jednak w dobie Internetu rzeczy traci na znaczeniu. Inteligentne urządzenia, których jest wokół  coraz więcej, są w stanie robić obliczenia lokalnie, bez udziału chmury. Są w stanie lokalnie zapisywać wiedzę, a z chmurą lub centralną bazą danych kontaktować się tylko od czasu do czasu. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko większe bezpieczeństwo danych, ale również możliwość przetwarzania danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Coraz szersze wykorzystanie autonomicznych urządzeń: autonomiczne przedmioty mają coraz więcej zastosowań na świecie – od pływających jednostek oczyszczających ścieki, przez roboty czyszczące podłogi w sklepach, na nadzorujących linie wysokiego napięcia dronach kończąc. Są to urządzenia o ograniczonej funkcjonalności, zaprogramowane do jednego, konkretnego zadania, jednak wciąż przybywa ich wokół nas, a branża rozwija się w kierunku opracowywania i wdrażania robotów, dronów, aplikacji IVA i innych, maszyn autonomicznych opartych na sztucznej inteligencji.

Bezpieczeństwo sztucznej inteligencji i sztuczna inteligencja dla bezpieczeństwa: systemy bazujące na sztucznej inteligencji, którym stopniowo przekazujemy wiedzę i oddajemy autonomię, są narażone na ataki hakerskie. Dlatego w następnych latach coraz ważniejsza będzie kwestia ochrony sztucznej inteligencji przed atakami. Uczące się algorytmy będą mogły coraz częściej bronić same siebie przed hakerami, a nawet monitorować potencjalnie niebezpieczne dla nas miejsca za pomocą inteligentnych kamer.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts