7 innowacji ważnych dla planety

Zrównoważony rozwój, czysty przemysł, odpowiedzialny biznes i świadome zachowania wszystkich konsumentów, bazujące na zasadzie 3xR (reduce, reuse, recycle), to jedyna rozsądna droga rozwoju naszej planety. Oto siedem najważniejszych innowacji, które zrewolucjonizują biznes i przyczynią się do rozwoju i ewolucji wielu części naszej planety.

1.Wertykalne rolnictwo

Pomysł pionowych farm  , które mogą powstawać w miejscach, w których o tradycyjnym rolnictwie nikomu nawet sie nie śni Uprawy takie funkcjonują niezależnie od pogody, nie padają też ofiarą klęsk żywiołowych. Ich rozwój odnotowuje się w miejscach o ograniczonej powierzchni lub o niesprzyjających warunkach klimatycznych i glebowych. I tak w bardzo zimnym stanie Wyoming powstała trzypiętrowa hydroponiczna (bezglebowa) szklarnia, która dostarcza rocznie 20.000 kg pomidorów i prawie 17.000 kg warzyw!

  1. Druk 3D

Wraz z rozwojem drukarek tworzących trójwymiarowe przedmioty, rozpoczęły się badania nad różnymi możliwymi substancjami, które mogłyby dostarczyć materii tym urządzeniom. Jedynym z pomysłów jest recykling plastikowych butelek i kubków. Pracujący nad tą technologią Perpetual Plastic Projekt zwraca uwagę, że plastikowe śmieci stanowią 13 proc. amerykańskich odpadów komunalnych, które często kończą na składowiskach

Zasilane energią słoneczną drukarki 3D będą wkrótce tworzyć niemal wszystko – i to po bardzo niskich kosztach. Będziemy mogli wyprodukować sobie w ten sposób turbinę wiatrową lub pompę wodną, a nawet żywność o wysokiej wartości odżywczej

  1. Magazynowanie energii

Świat zaczyna powoli odchodzić od paliw kopalnych. Jednak rozwój odnawialnych źródeł energii jest ściśle związany z możliwością przechowywania jej i używania w momencie, w którym jest na nią zapotrzebowanie.

4.Bezemisyjny transport

Coraz więcej osób porzuca samochód i przesiada się na rower– wykazują amerykańskie statystyki. A producenci dwóch kółek prześcigają się w pomysłach: proponują rowery bagażowe, rowery umożliwiające transport dzieci, najróżniejsze rowery ze wspomaganiem elektrycznym, wśród których znalazł się nawet rower słoneczny – Solar Bike, stworzony przez duńskiego inżyniera Jespera Frausig.

  1. Oczyszczanie oceanów z plastiku

Boyan Slat, zdolny dwudziestolatek, stworzył projekt Ocean Cleanup, którego ambicją jest usunięcie połowy plastiku obecnego w wodach Pacyfiku (gdzie znajduje się jedna trzecia plastiku świata) w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Stworzył w tym celu prosty system sieci, które będą dryfować po wodach oceanu, nie stwarzając zagrożenia dla żyjących w nich organizmów.

  1. Zero energetyczne budynki

Straty energetyczne w sektorze budownictwa komunalnegoi biurowego są olbrzymie. Dlatego systematyczny rozwój budynków energooszczędnych i domów pasywnychjest oczywistą drogą redukcji zużycia energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Powstają innowacyjne materiały konstrukcyjne, zmieniają się sposoby projektowania domów przez architektów.

 

 

 

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts