5 kroków, które pobudzą twoją kreatywność i zdolność do innowacji.

 Dzisiaj trafiłam na wspaniały artykuł o zdolnościach twórczych jednej z postaci, która jest niezwykle fascynująca: Albert Einstein. Przypomniałam sobie coś, czego nauczyłam się od mojej profesor neurobiologii. Mówiła o tych momentach w życiu, które przeżył każdy z nas, gdy zdajemy sobie sprawę z czegoś, co zastanawiało nas od dłuższego czasu. 

Albert Einstein, opisał swój własny proces generowania tych chwil oświecenia. Naukowiec wyciągnął pochopne wnioski, a następnie prześledził połączenia aby zweryfikować słuszność swojego pomysłu.

Kiedy Albert Einstein opracował teorię względności, dokonał ogromnego skoku w stosunku do znanych dotychczas tradycyjnych praw. A kiedy myślę o wielkich innowatorach, zdaję sobie sprawę z tego, że wszyscy zaczęli stosować skróty myślowe.

Obecnie naukowcy dogłębnie zbadali, w jaki sposób proces kreatywności i innowacji działa w naszym mózgu i jakie warunki mogą sprzyjać pojawianiu się tych oświecenia.

Istnieje 5 podstawowych kroków, o których chcę Ci opowiedzieć.

  1. Eksploracja

Twórczy mózg to mózg, który został wystawiony na różne bodźce, uczenie się, doświadczenie. Uwielbiam na przykład myśleć o wielkim Salvadorze Dalí , który oczywiście był niezwykłym architektem, ale z kolei miał wielką pasję do przyrody, historii, teatru, malarstwa i literatury. To połączenie wszystkich tych pasji napędzało jego ekstremalną kreatywność.

2. Skupienie

Z drugiej strony mózg, który osiąga mistrzostwo poprzez praktykę i powtarzanie, jest również zdolny do znajdowania innowacyjnych rozwiązań złożonych problemów w danym obszarze. Jeden z artystów, których najbardziej podziwiam. Kiedyś w jednym z wywiadów zapytano go, jak przebiega jego proces twórczy. Odpowiedział, że poświęca ponad osiem godzin dziennie na pisanie piosenek, może napisać do 10 dziennie, co daje mu ponad 200 piosenek, z których tylko 12 lub 15 zostało wybranych na nowy album.

Podkreślił, że z 200 piosenek tylko 12 lub 15 jest naprawdę bardzo dobrych, ale reszta jest częścią jego procesu twórczego. To mnie naprawdę zaskoczyło! Ale uwielbiałem to słyszeć, ponieważ obala mit, że ludziom takim jak on daje się wszystko łatwo. Jeśli to prawda, że ​​mają wielki talent, ale prawdziwa magia pojawia się wtedy, gdy człowiek poświęca godziny na ćwiczenia i zaufa procesowi. 

3. Inkubacja.

Ten etap, po eksploracji i skupieniu, mówi nam o tym, jak pozwolić odpocząć naszej twórczej. Relaksujący spacer, medytacja, kąpiel, drzemka, rozmowa z kimś bliskim to kilka pomysłów na to jak można zrelaksować swój umysł. Dzięki temu jest on gotowy na poszukiwania kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań.

4. Wnikliwość

Spostrzeżenie momentu oświecenia według badań naukowych za pomocą elektroencefalogramów pozwoliły ustalić, że te objawienia, te twórcza idee  przychodzą nam do głowy bez wyraźnego wyjaśnienia. Nagłe zrozumienie problemu, nawet zrozumienie żartu lub rozwiązanie zagadki, wynika z wcześniejszych procesów myślowych w różnych obszarach naszego mózgu.

Wszystkie zostały zapoczątkowane przez opisane wcześniej etapy: eksplorację , skupienie i odpoczynek.

Nie możemy wymusić na swoim umyśle posiadania tych oświeceń w określonym momencie jednak możemy być pewni, że te 3 etapy sprawią, iż ten proces będzie naturalną częścią naszego życia.

Czy to nie jest niesamowite? Mózg człowieka jest wspaniały.

5. Monitorowanie lub ocena. 

Ten ostatni etap składa się z analitycznej oceny nowego kreatywnego pomysłu i jego walidacji, a do tego będziemy używać obszarów naszego mózgu odpowiedzialnych za krytyczne myślenie i podejmowanie decyzji.

Mam nadzieję, że znajomość tych pięciu kroków umożliwiających uwolnienie procesu twórczego i innowacyjnego bardzo Ci pomoże.

Dzięki za uwagę! Chciałam podzielić się z wami informacjami, które uważam za fascynujące i ważne w teraźniejszych czasach. Obecnie kreatywność jest jedną z najpotężniejszych umiejętności, jakie posiadamy. Dzięki niej ciągle się rozwijamy.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts