Rewolucja technologiczna w rolnictwie – współczesne rolnictwo będzie wyznacznikiem nowoczesności i innowacyjności.

Wprowadzanie rozwiązań takich jak automatyczne prowadzenie maszyny, aktywny monitoring załadunku, kontrolna wydajności działalności rolniczej z wykorzystaniem centrum  operacyjnego, możliwość zdalnej naprawy maszyny przez dilera przyczyni się do tego, że rolnictwo będzie na wysokim poziomie.

Zapotrzebowanie na żywność stale rośnie. Przemysł rolniczy będzie odgrywał w najbliższych latach ważną rolę dlatego musi stale się rozwijać, korzystając z innowacyjnych technologii i wkraczającej cyfryzacji.

Występują jednak niebezpieczeństwa w tej branży trudne do przewidzenia m.in. zmiana paliw, warunki pogodowe, koszty środków produkcji.

Aby pokonać te przeciwności potrzebne są nowoczesne rozwiązania dostarczające  szereg korzyści i możliwości, dzięki którym zwiększy się wydajność zmniejszając koszty i przynosząc wiele cennych informacji rolnikom.

Rolnictwo precyzyjne staje się kluczem do sukcesu, gdyż jest w stanie wyprodukować więcej przy mniejszych nakładach. 

– Technologie rolnictwa precyzyjnego pozwalają na uzyskanie szeregu korzyści i pokazują czarno na białym, czego potrzebujemy, by zwiększyć zyski. Zarządzanie złożonym przedsiębiorstwem wymaga długotrwałego spojrzenia i poświęcenia bez względu na przeszkody, które pojawiają się przez kolejne sezony.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala na podniesienie wydajności i zyskowności gospodarstwa przy jednoczesnym ułatwieniu pracy i obniżeniu kosztów – wypowiedź  Bogdana Kazimierczaka z John Deere Polska.

Najważniejszym składnikiem w rolnictwie precyzyjnym stanie się odbiornik pozycji (sygnału GPS) , który odpowiada za dokładność, z jaką kontrolujemy maszynę. Poszczególne rozwiązania staną się jednością i zapewnią optymalną precyzję dla gospodarstwa.

Istotę działania automatycznego prowadzenia satelitarnego, która prowadzi automatycznie maszynę wyjaśnia pan Kazimierczak:

Dzięki systemowi AutoTrack, który wprowadziliśmy już w 2002 r. maszyna porusza się po torze, który jest równoległy do pierwszego przejazdu na polu. Każdy kolejny przejazd na polu jest oddalony od pierwszego o wielokrotność wprowadzonej do systemu szerokości roboczej maszyny. Satelitarny system automatycznego kierowania maszyną zapewnia pracę z pełną szerokością roboczą maszyny, co przekłada się na zmniejszenie liczby przejazdów i dzięki temu niższe zużycie paliwa [l/ha] oraz szybszą pracę oraz większą wydajność [ha/h]. Ograniczamy jednocześnie ilość zakładek i omijaków, co wpływa również na wysoką jakość wykonywanych prac polowychDzięki systemowi automatycznego kierowania ciągnikiem operator może dokładniej i dłużej skupić się na monitorowaniu i korygowaniu ustawienia maszyny zaczepionej do ciągnika Satelitarny system kierowania pracuje identycznie, niezależnie od pory dnia, czy warunków widoczności (mgła, kurz, zadymienie itp.), zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność maszyny.

Rewolucja technologiczna w rolnictwie

Sezon zbiorów to trudny czas dla rolnika, wiąże się on z dużym obciążeniem. Nowoczesne systemy mają na celu  pomóc rolnikowi w tym dość aktywnym okresie poprzez zharmonizowaną kontrolę. Takie działania zwiększą wydajność i nie powodują  marnowanie się czasu.

Można przenosić bez żadnego problemu między różnymi maszynami odbiorniki sygnału GPS oraz wyświetlacze kierujące pracą satelitarnych systemów automatycznego kierowania. Dostępne są ekrany z wyświetlaczem dotykowym oraz z przyciskami.

Rolnictwo precyzyjne posiada wiele zalet. Dzięki niemu możemy kontrolować wydatki  na artykuły niezbędne do uprawiania. Wszystko zawdzięczamy automatycznemu sterowaniu. Wykorzystując maszyny takie jak siewnik ,opryskiwacz oszczędności są jeszcze większe.

Warto kontrolować  postępy zabiegów. Z pomocą przychodzą w tym przypadku systemy monitorowania, dzięki którym można porównać rzeczywiste efekty z realizacją. W wyniku zastosowania sterownika modularnego MTG, który zbiera i przesyła dane za pomocą sieci komórkowej, stwarza możliwość monitorowania parku maszynowego i postępu prac.

Ważną rolę również odgrywa zdalna diagnostyka. Dealer za pozwoleniem rolnika uzyskuje dostęp do systemów diagnostycznych maszyny i kontroluje ustawienia zapewniając odpowiednie parametry pracy.

Brak problemów oraz profilaktycznie zabiegi przyczynią się do wydłużania czasu pracy maszyny. A to jest priorytetem.

Rolnictwo nie stoi w  miejscu , ciągle poszukuję innowacyjnych rozwiązań. Wszystko idzie w dobrym kierunku, żeby przemysł ten w najbliższych latach odgrywał ważną rolę i chętnie korzystał z nowoczesnych technologii.

Rewolucja technologiczna w rolnictwie – Powrót do Strony Głównej