Instalacja Propylenu – Prezes Grupy Azoty – Mariusz Bober – oraz prezes Zakładów Chemicznych Police S. A. – Wojciech Wardacki – podpisali list intencyjny dotyczący powstania nowoczesnej instalacji propylenu na terenie polickich zakładów.

W ramach budowy, według założeń inwestycji powstanie: instalacja przeznaczona do produkcji propylenu, blok energetyczny oraz terminal chemikaliów płynnych (umiejscowiony w polickim porcie).

Terminal docelowo będzie w stanie obsługiwać największe w Polsce statki z LPG. Koszt inwestycji oszacowano na 2 mld zł, a jej zakończenie zaplanowano na 2019 rok.

Podczas uroczystości obecny na niej prezydent Andrzej Duda podkreślał wartość znaczenia inwestycji w skali Europy.

„Jeśli mówimy o nowoczesnej gospodarce, o gospodarce innowacyjnej, która będzie miała możliwość konkurowania wśród tych największych, tak jak tu w tym przypadku przemysłu chemicznego, jakim są Norwegia, Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, to musimy w nasz przemysł inwestować „- wypowiedź Andrzeja Dudy.

„Cieszę się, że po tej ogromnej inwestycji tu na Pomorzu Zachodnim, jaką był i jest już zakończony gazoport (w Świnoujściu – PAP), teraz będzie kolejna wielka inwestycja realizowana w Policach. Pomorze Zachodnie bardzo tych inwestycji potrzebuje, potrzebuje też nowych miejsc pracy” – rzekł prezydent.

Prezes Zakładów Chemicznych – Wojciech Wardacki oznajmił, że inwestycja to strategiczny krok ku rozwojowi polskiego przemysłu.

„Ostatnio jeden z profesorów porównał budowę fabryki w Policach do przekopania i oddania do eksploatacji Kanału Sueskiego. Grupa Azoty pokłada w tym projekcie wielkie nadzieje dla rozwoju całej Grupy, jak również mamy świadomość, że ta inwestycja wniesie duży wkład w rozwój polskiego przemysłu. Po podpisaniu listu intencyjnego jestem spokojniejszy co do źródeł finansowania i przeprowadzenia projektu pod względem finansowym” – powiedział Wojciech Wardacki.

Jedna z największych firm chemicznych w Polsce – Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. – oszacowała, że rocznie nowa inwestycja wygeneruje około 2 mld przychodów.

Nowe miejsca pracy znajdzie około 200 osób. Na całym świecie istnieje 18 instalacji produkujących propylen z propanu.

Instalacja Propylenu

Powrót do Strony Głównej